Jak przygotować samochód na nowy sezon?

0 Comments

Aby utrzymać samochód w dobrym stanie, musisz o niego dbać. Wtedy spokojnie będzie Ci służył przez wiele lat. Producenci samochodów, eksperci, a nawet zwykli właściciele aut (szczególnie tacy, którzy mają za sobą kosztowne naprawy), prawdopodobnie doradzą Ci regularne dbanie o samochód. Pamiętaj o właściwej konserwacji pojazdu. Wtedy zmniejszysz ryzyko kosztownych napraw i niepotrzebnych szkód.

Instrukcja obsługi pojazdu

Wiele osób rezygnuje z czytania obsługi pojazdu. Chcą nim jeździć na własnych warunkach. Warto jednak pamiętać, że potrzeby auta różnią się w zależności od producenta i konkretnego modelu. Nie ma jednego standardowego dbania o samochód, w tym tego, jak często trzeba wymieniać olej lub filtry. 

Zwróć też uwagę na rodzaj paliwa. Jeśli wlewasz tańszy rodzaj benzyny do samochodu, który potrzebuje takiej o wyższej liczbie oktanowej, możesz uszkodzić silnik.

Opony

Mają ogromny wpływ na bezpieczną i wygodną jazdę. Dlatego regularnie sprawdzaj ciśnienie i bieżnik w oponach. W ten sposób zmniejszysz zużycie paliwa i zapewniając sobie płynniejszą jazdę. Pamiętaj również o tym, by zawsze mieć w bagażniku koło zapasowe, podnośnik i klucz oczkowy.

O czym warto jeszcze pamiętać?

Regularnie wymieniaj olej i filtr oleju. Nawet najlepszy rodzaj oleju na świecie nie utrzyma silnika w dobrym stanie przez wiele lat, jeśli nigdy go nie zmieniasz. 

Pamiętaj, by sprawdzać poziom płynów: hamulcowego, wspomagania kierownicy, wycieraczek, przekładniowego i wycieraczek. W razie potrzeby musisz go dolać lub zmienić. Zazwyczaj układ hamulcowy, chłodzenia oraz wspomaganie kierownicy są zamknięte. Dlatego, jeśli poziomy płynu są niskie, być może miał miejsce wyciek. Nie ignoruj tego i sprawdź. Dbanie o samochód obejmuje również wymianę płynu do szyb. Wtedy możesz się cieszyć lepszą widocznością podczas jazdy.

Sprawdź i przetestuj akumulator. Zwykle nie wymagają stałej konserwacji, ale lepiej wiedzieć, gdzie co jest i zobaczyć, czy nie ma wycieków lub czegoś innego niepokojącego. Styki na akumulatorze muszą być szczelne, czyste i wolne od korozji. Jeśli zauważyłeś, że są brudne, wyczyść je przy pomocy specjalnej szczotki i szmat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *