Kilka słów o systemie ABS

0 Comments

ABS oznacza technologię automatycznego hamowania. Jest niezbędną częścią każdego nowoczesnego samochodu. Warto pamiętać o jeździe próbnej, by sprawdzić, czy układ ABS działa prawidłowo. To w zasadzie układ przeciwblokujący w motoryzacji. Stanowi obecnie jedną ze standardowych funkcji bezpieczeństwa w wielu modelach aut. Zapobiega blokowaniu się kół samochodu w przypadku bezpośredniego zderzenia podczas jazdy.

Jak działa ABS?

Dzięki włączeniu ABS w odpowiednim momencie koła pojazdu nie blokują się, ale utrzymują przyczepność do nawierzchni. To element systemu stabilności samochodu lub elektronicznej kontroli stabilności. Monitoruje koła w przypadku gwałtownego hamowania. Odgrywa ważną rolę w  motoryzacji XXI wieku.

W nowoczesnym samochodzie zwykle do każdego koła dołączony jest inteligentny czujnik. Daje sygnał, gdy koło się blokuje. Aby temu zapobiec, czujniki pozwolą systemowi zwolnić hamulce tylko w tym kluczowym momencie. Następnie ABS stosuje optymalną siłę hamowania na każde koło. Robi to wielokrotnie i w sposób ciągły. Dzięki temu samochód może zwolnić, a koła się nie zablokują. Zachowujesz kontrolę nad autem bez ryzyka poślizgu. Należy pamiętać, że droga hamowania się wydłuży. System ABS sprawdzi się najlepiej, gdy jedziesz po twardej, stabilnej nawierzchni.

Zalety i wady ABS

Jak wiele elementów w motoryzacji, także ABS ma swoje zalety i wady. Zacznijmy od zalet. ABS zapobiega blokowaniu i poślizgowi, nawet na śliskiej drodze. Dlatego w niektórych sytuacjach może ratować życie. Pomaga kierowcom zachować kontrolę nad pojazdem. Czasami ubezpieczyciele dają klientom specjalne rabaty za posiadanie układu ABS w samochodzie. Ponadto takie rozwiązanie podnosi wartość rynkową auta. Na koniec warto wspomnieć o systemie kontroli trakcji, który zapewni przyczepność wszystkich kół na drodze. 

Utrzymanie ABS może być jednak kosztowne w utrzymaniu. Ponadto niektórzy kierowcy twierdzą, że wydłuża się ich droga hamowania nawet w normalnych warunkach. Czasami ABS może zadziałać nieprawidłowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *